Başlıktan da anlaşılacağı gibi Microsoft Visual Studio ImageList kullanımı hakkında sizlere bilgi vereceğim. ImageList ile örneğin bir butona ikon nasıl eklenir? ImageList nasıl kullanılır ? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Öncelikle bir adet Windows Form ekliyoruz ve bu formumuza da bir adet buton ekliyoruz adı Giriş olsun aynı zamanda arka plan rengini siyah yapalım, yazı rengi de(ForeColor) PowderBlue olsun.

Daha sonra Toolbox’tan bu Form’a bir tane ImageList ekliyoruz.

ImageList’in üzerine 1 kez tıklayın ve üzerinde çıkan ok işaretine basın. ImageSize ve Image Bit Depth özellikleri çıkacak. Burdan ben ImageSize’ı 32;32 yapıyorum. Image Bit Depth’ide Depth32bit yapıyorum. Daha sonra Choose Image tıklıyorum. Karşıma çıkan pencereden 1 adet 32×32 büyüklüğünde ikon ekliyorum. Tamam butonuna tıklayıp çıkıyoruz.

Şimdi Form’mumuzun üzerindeki butona bir kere tıklayıp Properties penceresinden ImageList yazan bölümde ImageList1’i seçiyoruz. ImageIndex kısmından kaydettiğimiz ikonu seçiyoruz ve son olarak ImageAlign bölümünden ikonu sağ tarafa yaslıyoruz görüntü güzel olsun.

İşte ImageList kullanımı bu şekildedir arkadaşlar.

İyi çalışmalar…