Herkese merhaba. Bu makalemde MSSQL veritabanı nasıl oluştururuz? Onu açıklayacağım. Öncellikle bilgisayarınızda Microsoft SQL Server ve SQL Server Management Studio kurulu olması gerekmektedir. Bu programlar bilgisayarınızda yüklü değil ise aşağıda verdiğim linkten indirebilirsiniz. Get Started Now butonuna tıklayınız ve Microsoft hesabınız ile giriş yapınız. Daha sonra bilgisayarınıza uyumlu olan sürümleri indirebilirsiniz.

https://msdn.microsoft.com/en-us/evalcenter/dn434042.aspx

Kurulumu yaptıysanız eğer, SQL Server Management Studio’yu açınız. Karşınıza gelen ekranda Connect diyerek bağlantıyı kurunuz.

Bağlantı kurulduktan sonra sol üst tarafta bulunan Databases kısmına sağ tuş ile tıklayınız ve New Database seçeneğini seçiniz. Açılan pencereden veritabanınızın ismini girmeniz istenecektir. Bir isim giriniz ve Ok butonuna tıklayınız. Böylelikle veritabanımız oluşturulmuş olacaktır.

Şimdi ise veritabanımızda nasıl tablo oluşturulur ve nasıl veri girişi yapılır? ondan bahsedeyim. Sol tarafta oluşturduğumuz Databases kısmı altındaki Data(Veritabanı isminiz) isimli veritabanına tıklayınız. Aşağısında açılan Tables kısmına sağ klik yapınız ve Table seçeneğine tıklayınız.

Karşımıza aynı Access Veritabanındaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda alan isimlerini ve alan türlerini girebilirsiniz. Bir kaç alan oluşturduktan sonra, bu alanlara veri ekleme işlemini anlatayım.

Yine aynı şekilde Databases/Data(veritabanı isminiz)/Tables/(Oluşturduğunuz tablo ismi) gelerek sağ klik yapınız. Edit Top 200 Rows seçeneğini seçiniz. Oluşturduğumuz alanlar karşımıza gelecektir. Bu alanlara, belirttiğiniz türlere göre veri girişi yapabilirsiniz. Veritabanımız hazır. Eğer aklınıza takılan bir soru ya da karşılaştığınız bir sorun varsa yorum bırakınız.

Kolay gelsin.