Öncelikle Microsoft Visual Studio’dan New Project’e tıklayarak, açılan sayfada Visual C# sekmesinden WindowsFormApplication seçerek kendimize yeni bir proje oluşturuyoruz.

Karşımıza Form1 adında otomatik gelen yeni bir Windows Form açılacak. Daha sonra siz Visual Studio’nun yukarısında bulunan Project sekmesinden Add New Windows Form’a tıklayarak yeni bir Windows Form oluşturun.Bu formumuzun adı da Form2 olarak kalsın.

Şimdi Form1’e gelelim programın sol tarafında bulunan yatay sekmelerden Toolbox sekmesine tıklayalım. (Eğer bu yatay sekmeyi göremiyorsanız, programın yukarısında bulunan View sekmesinden Toolbox’a tıklayınız. Aynı şekilde göremediğiniz ya da kaybettiğiniz pencereleri View menüsünden tekrar açabilirsiniz. )

Toolbox menüsünden 1 adet button nesnesini sürükleyerek Form1’e aktaralım. Bu button’a da sağ tarafta bulunan Properties penceresinden text alanına Form2’ye Geçiş yazalım.

Daha sonra Form2’yi açıp aynı şekilde Toolbox menüsünden bir adet label ekleyelim.Bu label’inde text kısmına Hoş Geldiniz yazalım.

Form1’e tekrar dönerek kodlarımızı yazmaya başlayalım.Oluşturduğumuz butonun üstüne çift tıklayarak kod kısmına geçelim. Şu kodları yazalım…

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
    Form2 frm2 = new Form2();  //Form2 ye bir tanım belirtiyoruz.
    frm2.Show();  //Sonra Show() metodu ile Form2'yi çağırıyoruz.
}

Sonra F5’e basarak projemizi çalıştırıyoruz.(Debug işlemi)

Form2’ye Geçiş butonuna tıklıyoruz ve Hoş Geldiniz yazısı ile Form2 karşımıza geliyor.Hepsi bu kadar.Formlar arası geçişte ilk yolu görmüş bulunuyoruz.