Access Veritabanı Tablo İlişkilendirme Nasıl Yapılır?

Tablo ilişkilendirme ne işe yarar? vb. gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. İlişkili tablolar veritabanımızın, düz veritabanı olmasından sıyrılıp daha iyi işler başaran bir veritabanına dönüşmesidir.

Şöyle ki düz bir veritabanındaki bir tablo da bir değişiklik yaptığımız zaman, sadece o tabloda geçerli olur. Ama ilişkili tablolu bir veritabanındaki, ilişkilendirilmiş 2 tablodaki alanlardan biri güncellendiği zaman diğeride otomatik olarak güncellenecektir.

Gelelim bunu nasıl yaparız sorusuna. Boş bir Access veritabanı oluşturunuz. Ardından 2 tablo ekleyiniz. Tablolardaki belirlediğiniz 2 alanın adı aynı olsun.

Benim oluşturduğum tablolar bu şekildedir. Bu tablolara biraz içerik gireceğim şimdi. Ardından tablolarımızı ilişkilendirmeye başlayacağız. Tablo ilişkilendirmesini üst tarafta bulunan menüden Veritabanı Araçlarına tıklayınız.

Açılacak olan pencereden ilişkilendirmek istediklerinizi seçiniz. Benim şu an 2 tablom var ikisini de ekliyorum. Tablo ilişkilendirmesini düzgün yapabilmeniz için, tablonuzdaki alanların ve veri türlerinin aynı olması gereklidir.

Şimdi benim tablomda ortak olan yerler ogrNo olduğu için bu iki alanı birbiriyle ilişkilendirmem gerekiyor. Onun için ogrNo yu mouse ile tutup diğer tablodaki ogrNo’nun üzerine bırakıyorum.Bir pencere açılıyor.

Bu alandaki 2 özelliğe tick atarsanız güncelleme işlemine zorlayacaktır. 3. seçeneğede tick atarsanız silme işlemide aktif olacaktır. Şu önemli bilgileri de söylemeden geçmeyim. Ancak birincil anahtar olan bir alandan başka bir alan tutup sürükleme işlemi yapabilirsiniz. Ya da birincil anahtardan başka bir birincil anahtar değeri içeren bir alana sürükleme yapabilirsiniz. Ya da iki alanda birincil anahtar değilse sürükleme işlemi yapabilirsiniz. Bunlara dikkat edin.

Şimdi projedeki tablonun ogrNo’sunda bir değişiklik yapın diğer tablodaki ogrNo’nun da değiştiğini göreceksiniz. Bu şekilde C#’ta da güncelleme işlemi yapıldığı zaman diğer tablolarda da değişiklik olduğunu göreceksiniz.

Kolay gelsin.