DevExpress eklentilerini kullanıcılara sunarken varsayılan dil İngilizce olarak gösterilir. C# ile geliştirdiğiniz projenizin, DevExpress eklentilerini kullanıcılara nasıl Türkçe olarak sunacaksınız bugün bundan bahsedeceğim.

Öncellikle DevExpress’in bize sunduğu Türkçe dil paketini buraya tıklayarak

DevExpress’in sitesinden indirebiliriz. Bu sayfada kullanıcı girişi yapmak zorundasınız. Eğer kullanıcı hesabınız yoksa, hemen oluşturun ve ardından giriş yapın.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Localization sekmesine tıklayın.Ardından sayfanın ortasında bulunan Add Translation butonuna tıklayın. Küçük bir pencere açılacak. Bu pencereden, kullanmakta olduğunuz DevExpress sürümünü ve indirmek istediğiniz dil paketini seçiniz.

Son olarak Download butonuna tıklayınız. Dil paketi indirme linkini kayıt olduğunuz mail adresinize 30 dk. içerisinde gönderilecektir. Spam klasörünüze de düşebilir, kontrol ediniz. Gelen linke tıklayarak dil paketini indirin.

C# ile oluşturduğunuz projenizin bin / debug klasörüne girin. İndirdiğiniz dosyadan tr klasörünü bulun bu dizine yapıştırın.(Türkçe dil paketi). Sonra Visual Studio ile projenizi açın. Program.cs dosyasına girin. Şu kütüphanelerin ekli olduğuna dikkat edin. Ekli değil ise ekleyin.

using System.Globalization;
using System.Threading;

Ardından program.cs içerine aşağıdaki kodları ekleyiniz.

Thread.CurrentThread.CurrentCulture = new CultureInfo("tr-TR");
Thread.CurrentThread.CurrentUICulture = new CultureInfo("tr-TR");Thread.CurrentThread.CurrentCulture = new CultureInfo("tr-TR"); Thread.CurrentThread.CurrentUICulture = new CultureInfo("tr-TR");Thread.CurrentThread.CurrentCulture = new CultureInfo("tr-TR"); Thread.CurrentThread.CurrentUICulture = new CultureInfo("tr-TR");

İşte hepsi bu kadar. F5 yapıp projenizi çalıştırın ve dilin Türkçe olduğunu görün.

Dikkat etmeniz gereken son bir husustan bahsedeyim. Kullanıcının DevExpress eklentilerini Türkçe olarak kullanabilmesi için, Setup hazırlaken tr klasörünü projenin içerisine eklemeyi unutmayın.