Herkese merhaba. Bugün sizlere bir programlama dili nasıl öğrenilir? Öğrenmeye nereden başlamanız gerektiğini anlatan bir açıklama yapacağım. Öncelikle bir programlama dili öğrenmek istiyorsanız kullandığınız bilgisayar, klavye, işletim sistemi ve İngilizce diline temel düzeyde hakim olmanız gerekiyor. Bunu size neden söylüyorum? Çünkü bunları temel düzeyde bilmek programlama için gereklidir. Aksi takdirde bir programlama dili öğrenirken birde bunlarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Bu basit konuları bildiğinizi varsayarak anlatımımıza devam ediyoruz.

Örneğin, iOS işletim sistemi kullanan akıllı cep telefonları için bir mobil uygulama yazmak istiyorsunuz. Aklınızda bir fikir olmasına gerek yok. Çünkü önce bu işi nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

Ne yapacağız şimdi peki diyorsanız?

Cevabımız şudur: iOS işletim sistemi ile çalışan uygulamalar hangi programlama dili ile yazılmaktadır? Sorusunun cevabını, internetin geniş dünyasında aramaya başlamak olacaktır. Bu konuda bir kaç makale okuduktan sonra bulduğunuz cevaplar genellikle iki dil üzerine olacaktır. Bunlar Objective-C ve Swift programlama dilleri.

Ardından yapmanız gereken bunlardan hangisini öğrenmeyeliyim? Aralarındaki farklar, avantajlar ve dezavantajlar nelerdir? gibi sorulara cevap aramak olacaktır. Yine okuduğunuz makaleler günümüz itibariyle sizlere, Apple’ın yeni desteklediği dil olan Swift olacaktır.

Buraya kadar her şey güzel. Dilimize de karar vermiş bulunuyoruz. Hedefimiz Swift programlama dilini öğrenmek.

Bundan sonraki sorunuz: iOS uygulamaları hangi editör ve hangi platformda hazırlanmaktadır? olması gerekmektedir. Cevabımızı tekrar araştırıyoruz ve bir kaç makalede kolayca bunu öğrenmiş oluyoruz.

Cevap: Bir MAC bilgisayar ve Apple mağazasından ücretsiz olarak indirebileceğimiz XCode geliştirme ortamı.

Artık hedeflemiş olduğunuz programlama dilini (Swift) öğrenmeye başlayabilirsiniz.

XCode programını açtınız karma karışık bir arayüz sizi karşıladı. Bu tuş ne işe yarıyor? Bu menüdekiler neler? vs. gibi sorular kafanızı kurcalamaya başlamış olacaktır. Hemen gözünüz korkmasın; aldığınız bir kitap, bir eğitim seti hatta okuduğunuz bir makaledekilerle bire bir öğrenmeye başlamalısınız.

Bunu nasıl yapacağım diyenler burada mısınız? Çok iyiii, görüyorum ki hepiniz buradasınız. Bizde size hitaben anlatıyoruz, kaybolmayın hemen:)

Elinizde bir görsel eğitim seti olduğunu var sayıyoruz. Şimdi 1. videoyu açtınız. Eğitmen size anlatmaya başladı. Programı aynı sizin gibi açtı ve oradaki butonların, menülerin ne işe yaradığını anlatmaya başladı.

Sizde hemen onunla beraber aynı işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Ardından böyle takip etmeye devam ederek, izlediğiniz videolar birbirini kovaladı. Eğitmeniniz kodları açıklayarak yazmaya başladı. Sizlere basit bir animasyon oyunu yapıyor. Sizde onunla beraber aynı oyunu aynı anda yapmalısınız. Asla kodları ezberlemeyiniz.

Dersleri bitirdiniz. Aynı animasyon oyununu sizde hazırlamış oldunuz. Şimdi bir sonraki eğitime geçtiniz. Bu bir makale tarzında bir eğitim, videolar yok. Dersleri sırası ile takip ederek makalelerde anlatılan hesap makinesi uygulamasını sizde anlatılanlarla beraber yaptınız. Kısacası buradanda farklı bir yol, farklı bir kod öğrendiniz.

Bu şekilde eğitimlerinize devam ederek her konudan bir şeyler öğrenmeye çalışınız.

En sonunda kendiniz basit uygulamalar geliştirmeye çalışarak geliştirmeye devam ediniz. Sürekli hatalar karşınıza çıkacaktır. Bu hatalar sizlere aslında birer tecrübe olarak geri dönecektir. Türkçe kaynakların hatalar karşısında yetersiz kaldığı anlara geldiğiniz zaman, yapmanız gereken cümlenizin başına şu kelimeleri yazmak olacaktır. HOW TO(NASIL). İngilizcem yok diye üzülmeyin. Google sizler için biraz karışıkta olsa içerikleri Türkçe’ye çeviriyor. Sorunlara karşı pes etmeyiniz. Sürekli çalışmalarınıza devam ediniz. Zaten bu işe meraklı olan kişiler evlenme programı izlemez. Vaktinin kalan kısımlarını çalışarak geçirir.

Umarım bu söylediklerimiz sizler üzerinde bir nebze de olsa faydalı olmuştur. Burada anlatılan programlama dili, geliştirme ortamı vs. örnek olarak belirtilmiştir. Tüm programlama dillerinde aynı işlemler geçerlidir.

Eğer sizde hazırsanız,

< Merhaba uykusuz geceler, Merhaba kahve, Elveda uyku, Elveda televizyon />