Hangi yazılım dilini öğrenmeliyim? Hangi yazılım dili daha çok para kazandırır? Hangi programlama dilleri ilerde iş yapar? gibi sorular sizinde aklınızı kurcalıyorsa bu makale sizin için.

Aslında bu tip soruların cevapları çok sıradan gelebilir size. Ama gündemi takip ediyorsanız bazı ipuçları verebilirim sizlere.

Bu sorulara klasik cevaplardan biri de; sen birini öğren her türlü iş yaparsın, önemli olan öğrenmek denilir. Kısmen bu cevap doğrudur fakat bana göre biraz eksiktir. Neden mi?

Şöyle açıklayalım. Diyelim ki Windows masaüstüne bir program yazmak istiyorsunuz. Mesela bir lojistik depo programı olabilir, en basitinden. Hitap ettiğiniz kesimi bir düşünün. Bu kesim teknoloji alanında oldukça dar diyebiliriz.

Günümüzde kaç kişi artık bilgisayar başında oturuyor ve masaüstü programlara ihtiyaç duyuyor?

Çevremize dönüp bakıyoruz herkesin elinde bir cep telefonu, tablet, akıllı saatler ve gözlükler ile dolu. Hatta şu aralar ise yapay zeka üzerine çalışmalar sürmekte.

Biz size tabi ki masaüstü program geliştirmeyin veya öğrenmeyin demiyoruz. Sadece bu işte hitap edilen kesimleri karşılaştırmaya çalışıyoruz.

Şöyle bir karşılaştırma yapalım. Masaüstü bilgisayar kullanıcıları ile Mobil kullanıcı sayısını, aklınızda bir düşünün. Kaç kişinin telefonu yok günümüzde ya da kaç kişinin bilgisayarı var diyelim?

Size şunu söyleyelim şimdi çevremize bakıyoruz, dedemiz bile bardak altı cam gözlükleriye Facebook’a girmeye çalışıyor cep telefonundan. 7’den 70’e  herkesin elinde bir akıllı telefon. Asgari ücretliside alıyor, en zenginide.

Bu demek oluyor ki Mobil pazar çok daha büyük bir hal almış durumda.

Tabi hemen aklınıza, bir uygulama yapsam herkesten 1 lira alsam mantığı gelmesin:) Ama insan bir yandan da neden olmasın diyemeden duramıyor? Şu an uygulama mağazalarında bir çok para basan ve kaliteli oyunlar ve uygulamaların arkasında bir Türk Geliştirici parmağı var.

Bir gün sizde kendinizi ummadığınız bir yerde bulabilirsiniz. Onun için kendi şahsi düşüncemiz aşağıdaki platform ve diller en çok potansiyeli olan diller.

Android ve iOS Platformu için: Java, Objective-C ve Swift diyoruz ve makalemizi burada sonlandırıyoruz. Bize göre şu an günümüzde en çok hitap edilen kişi ve para, mobil uygulamalarda.

Herkesin kendi düşüncesi tabi ki. Siz çok farklı yollardan daha çok kişiye ulaşabilir veya başka bir dille çok daha fazla paralar kazanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.