Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere en çok cevap aradığınız bir kaç soruya değineceğim.

Neden yazılım öğrenemiyorum? Yazılım nasıl öğrenirim? Yazılıma nereden başlamalıyım? Programlama zor bir iş mi ? Ne kadar sürede bir yazılım dili öğrenirim? Bir yazılım dili ile neler yapabilirim? gibi sorulara aklınızda sürekli dolaşıyorsa beni takip edin:)

Yazılıma Nereden Başlamalıyım?

Evet ilk sorunuz kesinlikle bu olmalı. Eğer bu soruyu kendinize soruyorsanız cevabı oldukça kolay olmayacaktır. Çünkü yeteneklerinizi keşfetmeniz biraz zaman alacaktır.

Şöyle ki örneğin, siz bir web sitesinin renklerini ve en üstte duran fotoğrafın başka türlü olması gerektiğini düşünüyor ve bunu yapmaktan hoşlanıyorsanız. Size göre bu sorunun cevabı bir WEB TASARIMCISI olmak olmalıdır. Ya da mobil bir uygulamanın arayüzünü tasarlamayı istiyorsanız ve bu konuda ne kadar yetenekli olduğunuzu ölçmek istiyorsanız, gerekli ekipmanları elde ederek kendinizi test etmeye başlamalısınız.

Aynı şekilde bir web sitesine girdiğiniz zaman sağ klik sayfanın kaynağını görüntüle diyip yazılan kodların düzenini yapılan uygulamaları gözden geçirmeyi ve bununla ilgili değişik fikirler düşünüyorsanız, yazılımcı olmak için çokta geç kalmış sayılmazsınız. Hemen beğendiğiniz alana göre bu işe girip kodların arasında boğulmaya başlamalısınız.

Ne Kadar Sürede Bir Yazılım Dili Öğrenirim?

Bu sorunun cevabı direk kendinizsiniz. Çünkü bu işe ayıracağınız zaman, gösterdiğiniz gayret, sabır ve vazgeçmeme bu süreyi belirlemektedir. 3-5 hata alıp bu işten vazgeçerseniz, başlamadan bitirmiş olursunuz. En iyisi olmak için en iyi şekilde çalışmak gerekir.

Yazılım Nasıl Öğrenirim?

Yazılım öğrenmek için pckod.com web sitemizde bulunan ücretsiz kurslar, makaleler ve e-kitaplar ile istediğiniz dili kolayca öğrenmeniz mümkün. Diyelim bir masaüstü programıcısı olmak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken, şudur. Dikkatli okuyunuz.

  • Kursları çoğunlukla masaüstü bilgisayarınızdan takip edin.
  • Kursun 1. dersini açtığınız zaman aynı anda bilgisayarınızda eğitimde söylenenleri harfiyen kendinizde yapınız.
  • 1. aşamayı bitirdikten sonra mutlaka tekrar yapıp başka örnekler deneyiniz.
  • Tarayıcınızda aynı anda kursun dersleri ve yan tarafında size söylenen program açık olmalı.
  • Adım adım aynı şeyleri yapınız. Asla kodları ezberlemeye kalkmayınız. Sürekli deneyerek bu işi öğrenmeye çalışınız.
  • Berbat programlar yazınız. Önemli olan programın mükemmeliyeti değil sizin bu süreçte kendinizi geliştirmenizdir.
  • İlerledikçe, basamakları çıkmaya başladıkça bir önceki yazdığınız programın ne kadar kalitesiz olduğunu daha iyisini hemen yapmaya başlayacağınızı düşünürsünüz.
  • Sabrediniz. Asla hatalar karşısında boyun eğmeyiniz. Bu sizi doğru hedefe götürecektir.
  • Planlı çalışınız, düzenli olunuz. Derslerde yazılımların nasıl yapıldığını dikkatlice inceleyiniz. Örnek kodlara bakınız.

Kısacası siz bu işin anahtarını kendinizde bu şekilde ilerleyerek bulacaksınız.

Neden Yazılım Öğrenemiyorum?

Neden öğrenemiyorsunuz biliyor musunuz? Çünkü bir üst başlıktaki maddelerin hiç birini yapmıyorsunuz ya da eksik yapıyorsunuz.

Programlama Zor Bir İş Mi?

Çok zor hatta öyle zor ki her gün 15 saat sırtınızda taş taşımak zorundasınız. Unutmayın ki insanlar günümüzde asgari ücretle bir çok işi başarıyor. Siz ki oturup 2 satır okumaya üşeniyorsunuz. Bu işi hakkı ile yapanlar şu an da şirketlerde en gözde elemanlar ve dolgun maaşlara sahipler. Neden biri de siz olmuyorsunuz?  Seçim sizin. Sabır büyük bir erdem.

İlk ayeti asla unutmayınız. OKU.

Oku ki ülkene bir katkın olsun. Diyorsanız ki herkes yazılımcı olmak zorunda mı? Tabi ki hayır. Ama burası yazılımcıların yeri ve ona göre içerikler oluşuyor.

Bir yazılım Dili İle Neler Yapabilirim?

Bir yazılım dili ile teknolojiye dair ne varsa hayaliniz ne ise onu gerçekleştirebilirsiniz. Olağan üstü bir web sitesi, bugüne kadar düşünülmemiş bir mobil uygulama, bir atm nin yapabildiklerini başka şekilde yaptırabilme, uzaya roket fırlatma abartmaya devam ediyoruz… düşünce gücü ile bir cihazı bir nesneyi hareket ettirebilme, hareketler ile bir arabayı kontrol edebilme… Kısacası hayaliniz ne ise onu gerçekleştirebilirsiniz. Bunu siz düşünün ve işe başlayın. Sınır yok.

Bu makaleden sonra eğer aklınızda bir şeyler canlandıysa size söyleyeceğim son cümle benim sloganım olur.

 

< MERHABA UYKUSUZ GECELER /> iyi çalışmalar dilerim.