iOS uygulama geliştirmeye başlamak isteyen ama Apple’a uzak olan kişiler Windows üzerinden iOS uygulama geliştirmek mümkün mü ? Sorusunu kendilerine sorarlar. Windows üzerinden de geliştirebilirsiniz ama bu çok zor, dolambaçlı ve stabil olmayan bir yoldur. Yapmanız gereken 2 seçenek vardır. Ya sanal bir makineye MAC OS kurmak ya da bir MAC bilgisayar almak. Tabi ki sizinde tahmin edebileceğiniz gibi 2. seçenek daha iyi olacaktır.

Diyelim şimdi bir MAC bilgisayarınız var. Yapmanız gerekenler, öncellikle kendinize bir apple geliştirici hesabı oluşturmanız. Apple hesabı oluşturmak ücretsizdir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Apple ‘ın XCode adlı iOS uygulama geliştirme programını bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Şu an ki boyutu ortalama 4.5 GB’dır.

XCode programında bir çok kolaylık vardır. İşlerinizi kolaylaştırmak için her şey düşünülmüş.

Şimdi aklınızdaki soru ise şu hangi dil ile uygulama geliştirebilirim?

Şu an bir kaç seçenek var. Bunlar Objective-C C++ Swift hatta nadirde olsa bazı sorgular C# ile yapılmaktadır. C++ diline yardımcı olarak C dilide kullanılmaktadır. 

Bu kadar dil mi öğreneceğim demeyin. Tabiki bilseniz daha güzel olur fakat aslında uygulama geliştirmek için bunlardan birini bilseniz yeterli.

Peki hangi dil?

Swift Dili Apple tarafından desteklenen yeni bir dil. Henüz daha beta aşamasında çok fazla hata ve sorunlar ortaya çıkmakta. App Store’deki bir çok uygulamanın yazım dili ise Objective-C dilidir. Benimde tercihim bu dilden yanadır.

Çünkü Objective-C dili hakkında çok fazla kaynak ve video bulabilirsiniz. Apple Swift dilini son aşamaya getiresiye kadar şu anlık en iyisi bu diyebiliriz. Hemen boşa mı öğreniyorum demeyin. Objective-C dilinden Swifte geçişte kolay olacaktır.

Eğer aklınızda çok iyi bir fikriniz yoksa öncelikle Objective-C dilini öğrenmenizi tavsiye ederim.

Diyelim bir uygulama geliştirdiniz ve bunu markete koymak istiyorsunuz. App Store’ye uygulamanızı koyabilmeniz için ve gerçek bir Apple cihazda deneyebilmeniz için ücret ödemek zorundasınız. Bu da şu an ki fiyatı 99 dolardır. Bu ücret sizden yıllık tahsil edilir.

Ama uygulamanızı XCode üzerindeki emülatör ile de test edebilirsiniz. Gerçek bir telefonda nasıl göründüğünü aynı şekilde uygulamanızı test ederken de görebilirsiniz.

Aklınıza takılan soru veya önerileriniz varsa yorum bırakınız.

İyi çalışmalar bol uykusuz geceler dilerim.