Masaüstü yazılım işine girmek istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, size yol gösterici bir yazı yayınlıyorum.

Windows için açıklama yapacağım.

Masaüstü yazılım dediğimiz olay .exe uzantılı bir program yapmak. Bunun bize ne gibi faydası var demeyin. Şöyle ki bir program sizin bir çok iş yükünüzü alabilir.

Örneğin, bir depo stok programı düşünün verilerinizi kolayca programa girebilir ve istediğiniz zaman anında erişebilirsiniz.

Şimdi bu işe nereden başlamanız gerektiğini açıklayalım. Masaüstü uygulama geliştirmek için Microsoft şirketinin harika ötesi bir programı var. Adı duymaya alışık olduğunuz, Visual Studio. Şu an en son sürümü 2017. Bu uygulamanın Community sürümünü ücretsiz olarak Microsoft’un sitesinden indirebilirsiniz. Programın Professional ve Enterprise olmak üzere 2 sürümü daha var ki bunlar ücretli. Sürüm karşılaştırmalarını Microsoft sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Community diğer sürümlerdeki tüm özellikleri içerir yalnızca takım çalışması için gerekli eklenti içerisinde yoktur.

Bu program bilindiği üzere .NET platformunda çalışan uygulamalar yazmak içindir. Ayrıca bu programla mobil uygulamalarda geliştirmeniz mümkün.

Microsoft’un en güçlü dili olan C# dili ile web site yapımı ve .exe uzantılı programlar, console uygulamaları dahil bir çok güzel işler yapabilirsiniz.

Nesne tabanlı programlama için biçilmez kaftan olan Visual Studio içerisinde sürükle bırak şeklinde; Formlar,Butonlar,Linkler vb. nesneleri tek tıkla uygulamanız içerisine yerleştirebilirsiniz.

Eğer Visual Studio’yu bilgisayarınıza kurduysanız ilk yapmanız gereken programı biraz incelemek, nerde ne var onu öğrenmek olacaktır. Ardından C# dilini öğrenmeye başlamalısınız. Basit programlar yapmayı deneyerek aldığınız hataları internette araştırarak tek başınıza ilerlemeniz oldukça kolay.

Çünkü internet üzerinde bu uygulamalarla ilgili fazlası ile kaynak mevcut.

O zaman, haydi başlayın !