Bu yazımda sizlere Microsoft Access’te veritabanı oluşturma işlemini anlatacağım. Öncellikle veritabanları ile ilgili size biraz bilgi vereyim. Bildiğiniz gibi en çok tercih edilen iki veritabanı MSSQL ve Access’tir. Access; MSSQL veri tabanına göre daha yavaş çalışmaktadır. Eğer büyük projeleriniz varsa MSSQL kullanmanızı öneririm. Fakat küçük projeler için Access daha kolay olduğundan tercih edilebilir. Bilgisayarınızda Microsoft Office yüklü ise Access veritabanını kullanabilirsiniz. Şimdi Access veritabanı nasıl oluşturulur görelim.

Bilgisayarınızdan Microsoft Access’i çalıştırın. (Bu arada ben Office 2013 kullanıyorum.Anlatım 2013’e göredir.)

Karşınıza gelen ekrandakiler Access’in varsayılan şablonlarıdır. İsterseniz internetten başka şablonlarda edinebilirsiniz. Biz anlatımımıza boş veritabanı olarak devam edeceğiz. Boş masaüstü veritabanına tıklayınız. Açılan pencereden veritabanınızın yerini ve ismini belirtiniz ve oluştur tuşuna basınız.

Burada Kimlik yazan yere ben ogrNo yazıyorum.Sonra yan tarafına devam ederek sıra ile şu başlıkları yazıyorum.Adi,Soyadi,Sinifi,Sehir.Başlıklarda ve Tablo isminde Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin sorunlar oluşabiliyor. Daha sonra sağ taraftaki kapat tuşuna basıyorum ve tablomun ismini Ogrenciler olarak değiştiriyorum. Ogrenciler yazan tablomun ismine sağ tuş ile tıklıyorum ve Tasarım Görünümüne tıklıyorum. Karşımıza gelen ekranda alanlarımızın hangi veri türünde olacağını ayarladığımız bölüm geliyor. Tam burada sizlere Birincil Anahtar dan bahsetmek istiyorum.

Birincil anahtar demek o alanda bulunan değerin tekrarlanmaması demektir. Örneğin şu an bizde ogrNo kısmı birincil anahtar olarak görünüyor.

Bu demek ki öğrenci numarası aynı olan bir öğrencinin veri girişini yapamayız. Kısacası Birincil Anahtar olarak belirlenmiş bir alanda tekrarlanma olmaz. Mantıken zaten aynı öğrenci numarasına sahip iki öğrenci olmaz, kişiye özeldir. Örneğin TC Kimlik numaraları, cep telefonu numaraları gibi.

Şimdi veri türlerinden bahsedelim.

Kısa Metin=255 karaktere kadar olan metin veri türüdür.

Uzun Metin=Uzun metin 255 karakter üstü işlemleriniz içindir.

Sayı=Sadece sayı girişi içindir.(Ondalık,tam sayı vs.)

Tarih/Saat= Tarih,saat verileriniz içindir.

Para Birimi=Para birimi veri türüdür.(TL,Dolar gibi)

Otomatik Sayı= Otomatik olarak her veri girildiğinde sayının birer birer artmasıdır.

Evet/Hayır= İkili veri işlemleri için.(Kadın,Erkek gibi.)

OLE Nesnesi=OLE Nesnesini destekleyen uygulamalardan resim, grafik gibi nesneler yerleştirilebilir.

Arama Sihirbazı= Bu alandaki veriler başka tablodan alınabilir.

Bu veri tiplerinin özelliklerini hemen ekranın alt tarafında beliren Alan Özellikleri penceresinden istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Şimdi kendi örneğimize dönelim.

Biz ogrNo kısmına Sayı veri tipini tanımlayalım ve diğer alanlarımızın veri tiplerini de Kısa Metin olarak belirleyelim. Daha sonra ogrNo’yu Birincil anahtar olarak belirleyelim. Sonra kaydet yapıp tablomuzu kapatalım.

Ogrenciler tablomun üzerine çift tıklayarak içerik bölümüne tekrar dönelim ve bir kaç veri girişi yapalım.

Kaydet dedikten sonra tablomuzu kapatalım ve veritabanımız hazır.

İsterseniz daha fazla tablo ekleyebilirsiniz. Onu da Access’in yukarı da bulunan Oluştur sekmesinden yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu veritabanının uzantısı .accdb’dir. Office 2007’de aynı uzantıda veritabanı oluşturur. Yalnızca Office 2003 sürümünde veri tabanı uzantısı .mdb’dir.

İyi çalışmalar.