Web yazılım ya da tasarım hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorum. Ama nereden başlamalı? Ne ile yazmalı? Hangi dilleri öğrenmeliyim? gibi sorular sizinde aklınızı kurcalıyor ve bu işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazı sizler için.

 

Öncelikle bu işe girmek için şunlara alışık olmanız gerekiyor.

 • Sabır
 • Emek
 • Azim
 • Hedef
 • Uykusuzluk:)

Bu yazılanlar bende var diyorsanız eğer. Şimdi işin teknik bölümüne geçebiliriz.

Bir bilgisayarınız olmalı. Mac, Windows ya da Linux işletim sistemlerinden hangisi olduğu çok önemli değil. Ardından kodları daha hızlı ve verimli kullanabileceğiniz programlardan birine ihtiyacınız var.

Bunlar;

 • Notepad++
 • Atom
 • Sublime Text
 • PHP Strom
 • Net Beans
 • Eclipse PDT
 • Zend Studio
 • Cloud 9 vb.

Bu editörlerden bazıları ücretsiz bazıları ücretli, tercih size kalmış. Ama başlangıç seviye için notepad++ veya Sublime Text öneririm. Bu ikisi ücretsiz.

Web geliştirme ikiye ayrılmakta. Bunlar Web Tasarım ve Web Yazılım.

Web Tasarım işin görsel kısmını yapanlar içindir. Yani kullanıcının gördüğü tasarımı hazırlayanlar web tasarım konusuna eğilmelidir.

Web Yazılım ise tahmin ettiğiniz gibi işin arka tarafındaki işleri yapanlar içindir. PHP,ASPX vb. dillerle tasarımı güçlendiren çalışmalar yapılmaktadır.

Örneğin: Bir üye ol ekranındaki yapılan işlemler, kayıt ol tuşuna basınca arka planda çalışan kodlar; web yazılım alanına girmektedir.

Diyelim şimdi bir editör indirdiniz ve nereden başlayacağım? Hangi dili öğrenmem gerekiyor? gibi sorulara geldiniz.

Öncelikle HTML işaretleme dilini öğrenmeniz gerekiyor. Bu dil bir programlama dili değildir ve öğrenmesi çok basittir. 2 saatlik bir çalışma ile çok rahat hakim olabilirsiniz.

HTML:

Html dili demek, bir web sitesindeki tüm yazıları, yazıların kalınlığını, paragrafları, linkleri, yazıların italik, altı çizgili olması vb. şeyleri ifade eder. Şu an HTML 5 sürümü günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu dili kullanmak için ekstra bir program kullanmak gerekmez. Bu dille oluşturulan dosyaların uzantısı .html olmaktadır.

Örnek HTML Kodu:

<html>
<body>

<form action="">
İsim 
<input type="text" name="isim">
<br>
Soyisim:
<input type="text" name="soyisim">
</form>

</body>
</html>

Bu dili öğrendikten sonra ardından öğrenmeniz gereken dil CSS olmalıdır. İyi bir şekilde CSS dilini öğrenmek istiyorsanız bu işe 10 gün zaman ayırmanız yeterli olacaktır.

CSS:

CSS dili bir web sitesindeki görselliği belirler. Yani bir web sitesinde gördüğünüz kırmızı,mavi vs. renkli kutular, arka plan renkleri, çizilen kutuların büyüklükleri, yazı tipleri, görselleri sağa sola veya ortalı bir şekilde yerleştirilmesi gibi unsurlar bu dille gerçekleştirilir. Şu an CSS 3 sürümü günümüzde kullanılmaktadır. Bu dili kullanmak için ekstra bir program gerekmez. CSS dilini HTML ile entegreli olarak kullanırız. İsterseniz html içerisinde ya da html içerisine yazılacak bir satır kod ile harici bir dosya olarak çalışmamıza bağlayabiliriz. Önerimiz tabi ki harici CSS dosyası.

Örnek CSS Kodu:

body{margin:0; padding:0;}
ul{margin:0; padding:0; list-style:none;}

.divBG {
font-weight: bold;
font-family: verdana, sans-serif;
font-size: 11px;
line-height: 15px;
}

ve tasarım alanında öğrenmeniz gereken son dil javascript.

Javascript

Javascript dili de aynı CSS gibi harici ya da html içerisinde kullanılabilir. Önerimiz her zaman olduğu gibi harici dosya olarak kullanılmasıdır. Çünkü bu düzenli olmanızı ve kodlarınızın anlaşılır olmasını sağlar.

Javascript dili web site çalışmanızdaki görselliği arttırmanız içindir. Yani bir sitedeki slaytlar, bir butonun mouse ile üzerine gelince yavaş yavaş renginin değişmesi, sitede çalışan animasyonlar vs. gibi işler bu dille yapılmaktadır. Bu dile bağlı olarak birde JQUERY kullanımına değinelim. Jquery bir javascript kütüphanesidir. Bu kütüphaneyi çalışmanıza ekleyerek çok daha anlaşılır ve kısa kodlarla javascript işlemlerinizi yapabilirsiniz. Jquery kütüphanesi ücretsizdir. Bu dili öğrenmek ortalama 3 ile 5 ayınızı alır.

Örnek Javascript Kodu:

<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">

nSpace=7  // how many space maximum between each letter
nSpeed=200 // Animasyonun Hızı
timerLSM=null;
function LetterSpacingMenu() {
 if(document.getElementById){
 lnks = Math.floor(Math.random()*lnk.length);
 letterSpacing = Math.floor(Math.random()*nSpace);
 lnk[lnks].style.letterSpacing = letterSpacing + "px";
 timerLSM = setTimeout("LetterSpacingMenu()", nSpeed);
 }
}
function StopMenu() {
 if(document.getElementById) {
 clearTimeout(timerLSM);
 for(i=0;i<lnk.length;i++)
 lnk[i].style.letterSpacing = 0 + "px";
 }
}
function LSMenuInit() {
 if(document.getElementById) {
 lnk = document.getElementById("menucont").getElementsByTagName("a");
 cnt = document.getElementById("menucont");
 cnt.style.textAlign= "center";
 cnt.onmouseover=StopMenu;
 cnt.onmouseout=LetterSpacingMenu;
 LetterSpacingMenu();
 }
}
onload=LSMenuInit;

</script>

Son olarak PHP diline değineceğim.

PHP

PHP bir programlama dilidir. Sitenin arka tarafında yapılan işler bu dille yapılır. PHP kütüphanesini ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz. Bu dilde çok çeşitli kütüphaneler vardır. Zamanla dili öğrendikçe sizde kendinize özel bir kütüphane oluşturabilirsiniz. PHP 7 şu an günümüzde aktif olarak kullanılan son sürümüdür. Bir kullanıcı girişi sorgusu, çerez kullanımları, otomatik mail gönderimi, beğen tuşuna basınca sayının otomatik olarak artması vb işler bu dil ile yapılır. Uzantısı .php olarak kullanılmaktadır. Bu dili öğrenmek ortalama 1 yılınızı alır.

PHP Kod Örneği:

<?php
 for ($sayac = 1; $sayac <= 7 ; $sayac++ )
 {
 print ("<font SIZE= $sayac >");
 print ("<b><p>İyileri iyilikleri ile alkışlayınız!</b></p>");
 print ("</font>");
 }

ASP.NET dilide PHP için söylediklerimle aynı. ASP.NET Microsoft tarafından desteklenen bir dildir. PHP ise açık kaynak kodlu bir dildir. Uzantısı .aspx ‘dir.

ASP.NET Kod Örneği:

<asp:TextBox ID="txtIsim" runat="server" />
<asp:Button ID="btnTikla" runat="server" Text="Tıkla" />
<hr />
<asp:Label ID="lblMesaj" runat="server" />

MYSQL

MySQL bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir.

Güçlü bir veritabanı yönetim sistemi olan MySQL veritabanı gerektiren hemen hemen her ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Ama özellikle web sunucularında en çok kullanılan veritabanıdır, asp.net, php gibi birçok web programlama dili ile kullanılabilir.

MySQL UNIX, OS/2 ve Windows platformlarında kullanılabilmektedir. Fakat Linux altında daha yüksek performans sergilemektedir. MySQL içerisinde ODBC sürücüleri de bulunduğu için birçok geliştirme platformunda rahatlıkla kullanılabilir.

MYSQL ve PHP Kod Örneği:

$degisken = mysql_query("SELECT * FROM Ogrenciler");
while($satir = mysql_fetch_array($degisken)) 
{
echo $satir[´ADI´] - $satir[´SOYADI´] <br>;
}

Not: Yazıda belirttiğimiz öğrenme süreleri kişiden kişiye değişebilir. Bu tamamen sizin çalışmanızla emek vermenizle alakalıdır.

Web geniş bir alana yayılmaktadır. Bunlardan bazıları Ajax, Bootstrap vb. iş kolaylaştırıcı kütüphane ve diller de mevcuttur.

O zaman hazırsanız işe başlayın.

<Merhaba uykusuz geceler />