C# ta bazen Progressbar nesnesini kullanmamız gerekir. Bu konuda çoğu kişinin aklına takılan sorulardan bazıları Progressbar nasıl yapılır? Progressbar arka plan rengini değiştiremiyorum gibi sorular ve sorunlarla uğraşıp dururlar. Aslında çok kolay olan bu işlemi bu yazımda sizlere anlatacağım.

Öncellikle yeni bir Windows Form açıyoruz. Daha sonra Toolbox menüsünden Formumuza bir adet Progressbar, Buton ve Timer ekliyoruz. Butonun ismine Başlat yazalım.

Şimdi kodlarımızı yazmaya başlayalım.

Butonun üzerine çift tıklayın.

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
    this.timer1.Start();
}

Daha sonra aşağıdaki resimde olduğu gibi Timer1 in üstüne tek tıklayın ve Properties penceresinin üst tarafından Events(şimşek işareti) seçin. Karşınıza Tick seçeneği gelecek, üzerine çift tıklayın ve kod ekranına geçin.

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
    this.progressBar1.Increment(1);
}

Bu kodu da yazdıktan sonra projemizi çalıştıralım.(F5)

Butonumuza tıklayalım. Progressbar’ın çalıştığını görmüş oldunuz.

Şimdi Progressbar’ın arka plan rengini ve ilerleme rengini değiştirelim. Normalde bu işlemi Progressbar’ın Properties penceresinden yapılması gerekir. Deneyin sonra projeyi tekrar çalıştırın. İstediğiniz işlemin gerçekleşmediğini göreceksiniz. Nedeni ise çok basit. Programlar Windows’un orjinal efektlerini kullandığı için bu işlem gerçekleşmemektedir. O zaman bizde onu kaldıralım.

Projemizde Ctrl+F tuşuna basalım ve şu kodu yazalım.

Application.EnableVisualStyles(); ve Current Document yazan yeri Entire Solution olarak değiştirelim ve enter tuşuna basalım.

Kodumuzu bulduğu zaman bu kodu silebilirsiniz veya kod satırının başına // koyarsanız kod aktif olmayacaktır.

Şimdi tekrar Progressbar’ın Properties penceresine dönüş yapıp BackColor ve ForeColor’dan renkleri değiştirin. Projeyi çalıştırdığınızda ilerlemenin blok şeklinde olduğunu göreceksiniz. Onu da değiştirmek isterseniz; Properties penceresinden Style yazan yeri Continuous yapın. Marquee yaparsanız projeniz çalışmaz onun için ayrı bir kod gereklidir.

Sonra projeyi çalıştırın. Değişiklik olduğunu göreceksiniz.