C# TabControl kullanımı anlatacağım. Bir program için büyük kolaylıktır, TabControl. Genellikle Online oyunların bot ve hile programlarında kullanılır. C# ta bir Windows Form üzerinde yeni form açmadan bir veya daha fazla sayfa ile çalışabilmemizi sağlar. Örneğin Google Chrome da sekmeler de gezmemiz gibi. Şimdi kullanımına geçelim.

Öncellikle yeni bir WindowsForm oluşturuyoruz ve Toolbox menüsünden bir adet TabControl sürükleyip formumuza bırakıyoruz.

Daha sonra TabControl’un boyutunu istediğimiz gibi formumuza göre ayarlıyoruz. TabControl’un üzerinde bulunan Add Tab özelliğinden yeni bir kaç tane sekme ekliyoruz. Şimdi bu sekmelere isim verelim. Örneğin sırası ile; Dosya, Düzen,Diğer adında 3 tane sekme ekliyorum.

Daha sonra bu sekmelerin her birinin içeriğine sırası ile Toolbox menüsünden Dosya bölümüne bir buton ekliyorum, Düzen bölümüne bir textbox ekliyorum ve son olarak diğer kısmına bir datetimepicker ekliyorum. TabControl’un arka plan rengini sekmelerin yazılarını, Properties penceresinden değiştirebiliriz.

Bu şekilde projemi çalıştırıyorum.(F5) Gördüğünüz gibi sekmelere tıklıyoruz ve hepsinde bizim eklediğimiz nesnelerin aynı form üzerinde farklı sayfalarda kullanabildiğimizi görüyoruz. Bu şekilde TabControl nesnesini kullanarak gereksiz formlar oluşturmaktan kurtuluyoruz.