Herkese merhaba arkadaşlar. DevExpress splashscreen ne işe yarar? Splashscreen nasıl kullanılır? Formlar arası geçişte takılmadan nasıl işlem yaparım ? sorularına cevap bulacağınız bir yazı olacak. Hemen başlayalım.

Öncelikle Splashscreen ne işe yarar ondan başlayalım.

Örneğin bir projeniz var, projenizin ilk kısmına programınız açılmadan bu ekranı ekleyerek hoş bir karşılama yapabilirsiniz. Aynı zamanda geç açılan programınız varsa, bu ekran sayesinde programınızın donduğunu kullanıcı görmeden giriş yaptırabilirsiniz. Böylece göze daha hoş gelir.

Bu işlemi nasıl yapacağınıza bakalım şimdi. Öncellikle şunu belirtmeden geçmeyeyim. Kullandığımız dil C#’tır. Hemen Microsoft Visual Studio’muzu açıyoruz. Ardından bir windows form oluşturuyoruz. Diyelim ki bu form kullanıcının giriş yaptığı form olsun. Basitçe bir düzenleme ile Kullanıcı Adı, Şifre ve Giriş butonu ekliyorum. Daha sonra bir windows form daha oluşturuyorum. Bu form’a da bir Label ekleyerek Text kısmına hoş geldiniz, yazıyorum. Kullanıcı Form1 ‘deki giriş butonuna tıkladığı zaman Form2 açılacak şekilde kodlarımızı yazacağız.

Şimdi Form1’ e tekrar dönüyorum ve kod ekranına geçiyorum. Öncellikle kütüphanelerimizi ekliyoruz.

using DevExpress.XtraSplashScreen;
using System.Threading;

Kütüphanemizi ekledik. Ardından Form1 üzerine ToolBox’tan bir adet SplashScreenManager ekliyorum. Hemen Form1 Design aşağı kısıma eklendiğini göreceksiniz.

SplashscreenManager sağ üst köşesindeki ok işaretine tıklayın. Açılan pencereden Add Splash Screen tuşuna tıklayın. Ardından Active Splash Form SplashScreen1 seçin.

Tekrar Form1 kod ekranına geçerek Load kısmına şu kodu yazın.

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
    Thread.Sleep(5000);
}

Burada yazan 5000 kullanıcının bekleme süresidir. Sayı artınca süre de artar. Şimdi F5 diyerek projemizi çalıştıralım. Gördüğünüz gibi Form1 açılmadan sizi bir Splash ekran karşıladı ve bekleme süresine göre sizi Form1 ‘ e otomatik yönlendirdi. Eğer bu SplashScreen ekranını özelleştirmek isterseniz (renk,resim,arka plan gibi.), Solution Explorer penceresi adı altında SplashScreen1 formunu görebilirsiniz. Bu forma çift tıklayarak, diğer windows form’lar gibi düzenleme yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim Wait Form özelliğine: Wait form, bir formdan başka bir forma geçerken takılma, donma , bekleme vs gibi olaylar oluyorsa kullanmanızda fayda var. Çünkü kullanıcı o sırada programın donduğu fark edip memnuniyetsiz ve sinir bozucu durumlarla karşılaşabilmektedir. Wait Form, web sitelerinden de bildiğimiz gibi, bir yükleniyor… yazısı ve yanında çeşitli spin .gif ler bulunan Lütfen Bekleyin yazısının taa kendisidir.

Devexpress sayesinden bu işlemi kolaylıkla yapabileceğiz. Şimdi nasıl olduğunu birlikte görelim. Aynı formlarımız üzerinden devam ediyorum.

Form2’ye geçiyorum. Toolbox menüsünden yine bir SplashScreenManager ekliyorum. Bu sefer SplashScreenManager’deki Add Wait Form linkine tıklıyorum. Active Splash Screen seçeneğini Wait Form olarak belirtiyorum ve Form2’nin kod ekranına geçiyorum.

private void Form2_Load(object sender, EventArgs e)
{
    Thread.Sleep(4000);
}

Yukarıda olduğu gibi kütüphaneleri ekliyorum ve Form2’nin Load kısmına yine bir bekleme süresi belirtiyorum.

Ardından Form1’e dönüyorum. Giriş butonu yapmıştık. Bu butona çift tıklayarak, butonun kod ekranına geçiyorum. Şu kodları ekliyorum.

private void simpleButton4_Click(object sender, EventArgs e)
{
    SplashScreenManager.ShowForm(typeof(WaitForm1));
    Form2 form2ac = new Form2();
    form2ac.Show();
    this.Hide();
}

Form1’de kütüphaneleri daha önceden eklemiştik. Eğer sizde yoksa Form1’e yukarıdaki kütüphaneleri eklemeyi unutmayın. F5 yapıp projenizi çalıştırın.

Ardından belirttiğiniz süreye göre sizi otomatik olarak Form2’ye yönlendirecek. Aynı SplashScreen’de olduğu gibi bu ekranı özelleştirmek için Solution Explorer ekranında WaitForm’a çift tıklayarak düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.