Kotlin bir programlama dilidir. JetBrains firması tarafından geliştirilmektedir.

Kotlin , 2017 yılında Google tarafından duyurulmuştur ve Android uygulama geliştirmede 1 numaralı dil olması için hiç bir engel kalmamıştır. Hemen aklınıza Java programlama dilinin sonu mu geliyor ? sorusu gelebilir. Kesinlikle bu soruya cevabım hayır. Çünkü Java, günümüzde çok fazla yaygın olarak kullanılmakta ve bu kısa sürede biteceği anlamına gelmemektedir.

Peki o zaman neden Kotlin ?

Kotlin Java sanal makinesi üzerinde çalışan (JVM), ayrıca Javascript kaynak koduna derlenebilen basit ve eğlenceli bir programlama dilidir. Kotlin ayrıca Java’yı daha iyi yazabilmek için müthiş özellikler bulundurmaktadır. Temiz bir kodlama ve daha az kodla daha çok iş yapılabilmektedir. Böylece yazılımcılara daha fazla vakit kalabilmektedir.

Kotlin programlama dilini kullanabilmek için bilgisayarınıza MAC ya da Windows farketmez JDK yüklü olması gerekmektedir. (JDK=Java Development Kit). Java’ nın kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Ardından JetBrains firmasının sitesine giderek IntelliJ IDEA programını indirmenizi tavsiye ederim. Başka editörlerde de kullanmanız mümkün fakat kendi editörü çok daha iyi ve stabil diyebilirim. Aşağıdaki linke tıklayarak IntelliJ IDEA ücretsiz indirebilirsiniz.

https://www.jetbrains.com/idea/download/#section=windows

JDK ve IntelliJ IDEA programını kurduktan sonra artık Kotlin programlama dilini öğrenmeye başlayabilirsiniz.