Herkese merhaba. Kısacık bir konu üzerinde gelen sorular üzerine değinmek istiyorum. TextBox’ta sayı aralığı nasıl yapılır? Bunu merak eden arkadaşlarıma yardımcı olacağını umduğum 2 satır yazı yazacağım.

Bunu nerelerde kullanabilirsiniz sorusuna şu cevabı verebilirim. Mesela tarih girilmesini istediğiniz bir textbox’ınız var ya da 0 ile 100 dışına çıkmak istemiyorsanız bu kodlar tam size göre. Bunun gibi bir çok örnek verebiliriz.

Lafı çok uzatmayalım kodlarımıza geçelim. Hemen textBox atıyoruz Form’a bir tane. Ardından textBox’ın Events(Olaylarından) TextChanged özelliğine gelip çift tıklıyoruz ve kod sayfamıza şu kodları yazıyoruz.

private void txtYil_TextChanged(object sender, EventArgs e)
{
    try
    {
        if (txtYil.Text.Trim() != "" && Convert.ToInt32(txtYil.Text) < 1900 || Convert.ToInt32(txtYil.Text) > 2500)
        {
            lblHata.Visible = true;
            txtYil.Text = "";
            txtYil.Focus();
        }
        else
        {
            lblHata.Visible = false;
        }
    }
    catch
    {
        lblHata.Visible = true;
        txtYil.Focus();
    }
}

Burada yazdığımız kodları kısaca açıklayalım. Benim kodlarıma göre textBox ‘ ta sadece belirli yıllar arasında giriş yapılmasını istedim. 1900 ile 2500 arası. Burda lblHata isminde bir de label ekledim Form’a. Eğer kullanıcı bu tarihler dışında bir şey yazarsa hata versin diye. Bu label’de hata mesajı yazdım. Siz isterseniz label yerine MessageBox kullanabilirsiniz.

İşte bu konuyu da öğrenmiş olduk. Diğer yazılarımı takip ediniz. İyi çalışmalar…