Access Tanımlanamayan Veritabanı Biçimi Hatası alan arkadaşlarımız mutlaka vardır. Şimdi sizlere bu hatanın çözümünü açıklayacağım. Örneğin C#’ta bir proje yazdınız diyelim. Bu projenizde de Access veritabanı kullandıysanız eğer, programınızı başka bir bilgisayara kurarken bu hatayı almanız muhtemel olacaktır.

Hemen sizlere hatanın çözümünü açıklayayım.

1-Adım: Öncellikle Access veritabanı bağlantı cümlelerinizi kontrol ediniz. Access veritabanınızı Access 2007 ya da 2010′ da oluşturduysanız uzantısı .accdb olacaktır. Bu nedenle bağlantı cümleniz Provider=Microsoft.Jet.Oledb.4.0; şeklinde ise bunu Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 ile değiştiriniz. Şimdi tekrar deneyiniz. Eğer hata devam ediyorsa 2.adım kesin çözüm olacaktır.

2-Adım: Microsoft’un sitesinden Microsoft Access Database Engine 2010 Redistributable programını indirip kurmanız gerekmektedir. Bu sizin Office sürümünüze göre değişir. Yani Office 2013 ise 2013 Redistributable kurmanız gerekir.

Buraya tıklayarak bu programa ulaşabilirisiniz. 32bit ya da 64bit bilgisayarınıza uygun olanını seçip kurunuz. Ardından oluşturmuş olduğunuz projenizi tekrar kurduğunuzda hatanın ortadan kalktığını göreceksiniz.