MSSQL veritabanı taşıma işlemini resimli olarak basit bir şekilde sizlere anlatacağım. Çok kolay bir şekilde taşıma yapabileceksiniz. Bu konuda çoğu arkadaşımın sorunu olduğunu fark ettim. Taşıma sırasında veritabanı bozuklukları felan meydana geliyormuş. Bu işlemi nasıl sorunsuz bir şekilde çözebilirsiniz gelin birlikte bakalım.

MSSQL Server’ın öncellikle çalışmasını durdurun. Bunu SQL Server Configuration Manager’dan yapabilirsiniz.

Ardından MSSQL Server’ın kurulmuş olduğu dizine gidiniz. Eğer MSSQL varsayılan ayarlarla yüklediyseniz, C://ProgramFiles içerisine yüklemişsiniz demektir. Benim bilgisayarım 64 bit olduğundan, MSSQL Server ProgramFiles içerisine yüklenmiş durumda. Siz eğer 32 bit bir bilgisayara sahipseniz ProgramFiles(x86) içerisine bakmanız gerekmektedir.

Şimdi MSSQL Server’ın alt klasöründe bulunan veritabanımızı bulup kopyalayalım. C:Program FilesMicrosoft SQL ServerMSSQL12.SQLEXPRESSMSSQLDATA içerisine gelin. Veritabanınızın .log dosyasını kopyalayıp bir flash diske atın.

Daha sonra taşımak istediğiniz bilgisayara geçin. Kopyaladığınız veritabanınızı ve .log dosyasını yine MSSQL alt dizini olan C:Program FilesMicrosoft SQL ServerMSSQL12.SQLEXPRESSMSSQLDATA içerisine yapıştırın. Bu işlemden sonra MSSQL Server Management Studio’yu çalıştırın. Database üzerine sağ tuş tıklayın ve Attach seçin.

İşlem bu kadar.