Visual Studio ile masaüstü programlar hazırlarken, veritabanları kullanırız. Bu veritabanlarından en çok kullanılanlar, Access ve MSSQL veritabanıdır. Bugün sizlere SQLite veritabanını anlatacağım. SQLite C# Connection String (SQLite bağlantı cümlesi) nasıl olduğunu ve bu veritabanını seçmeniz için sebeplerini anlatacağım. Ayrıca projenize SQLite veritabanını nasıl ekleyeceğimizi göreceğiz.

Öncelikle SQLite Studio programını bilgisayarınıza indiriniz. Bu program ile veritabanını kolay bir şekilde kullanabileceğiz. Aynı MSSQL Management Studio mantığıdır. SQLite için değişik bu tip programlar vardır. İstediğinizi kullanabilirsiniz. SQLite Studio programını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://sqlitestudio.pl/index.rvt

SQLite veritabanını kullandığınız bilgisayarınızın platformuna göre kendi sitesinden indirebilirsiniz.

https://www.sqlite.org/index.html

SQLite hangi projelerde kullanılmalıdır?

Bu soruda local’de çalışan uygulamalarınız varsa SQLite biçilmiş kaftandır. Hızlıdır ve ekstra program gerektirmez.

Neden Access veya MSSQL değilde SQLite ?

Bu sorunun cevabını şöyle açıklayayım. Access veritabanı çok yavaş çalışmaktadır. Ayrıca kullanıcı programınızı bilgisayarına yüklerken ekstra programlar yükletmek zorunda kalırsınız. Aynı şekilde MSSQL hızlıdır, fakat yine kullanımda ekstra programlar kullanmak zorundasınız. SQLite hem hızlıdır ve ekstra program kullanmanıza gerek kalmaz.

SQLite Studio programını çalıştırın, ara yüzü aynı MSSQL Management Studio gibidir. Veritabanınızı oluşturun ve içerikleri belirleyin.

Şimdi programları indirdiyseniz, yapmanız gereken bir proje oluşturun ve Visual Studio içerisinde hazır hale getirin. Ardından Solution Explorer penceresinde projenizin üzerine sağ tuş tıklayınız ve Manage Nuget Packages linkine tıklayın.

Açılan pencerede arama kısmına SQLite yazın ve çıkan referans projesini yükleyin. Böylelikle projenize SQLite kullanımı için gerekli referans kodları projenize yüklenmiş olacaktır. Resmi inceleyebilirsiniz.

Şimdi projenizde bir form açınız. Formun Name Space bölümüne SQLite’nı tanıtınız. Aşağıdaki gibi.

using System.Data.SQLite;

Ardından SQLite connection string(bağlantı cümlesi) yazalım.

 SQLiteConnection bag = new SQLiteConnection("Data Source=Data.db;Version=3;");

Burda Data yazan kısım sizin veritabanınızın adıdır.

Veritabanını aynı SQL cümleleri ile hiç bir farklılık olmadan kullanabilirsiniz. Projenizin setup dosyasını oluştururken .db uzantılı veritabanı dosyanızı eklemeyi unutmayınız.